Gazi Husrev-begova biblioteka dobitnik Povelje sa grbom Općine Stari Grad

Gazi Husrev-begova biblioteka dobitnik Povelje sa grbom Općine Stari Grad

Na sjednici Općinskog vijeća Stari Grad Sarajevo, održanoj 21.05.2001. godine, jednoglasno je usvojena Odluka da će se 2. maj ubuduće obilježavati kao Dan Općine Stari Grad Sarajevo. Prvi put je 2. maj proslavljen kao Dan Općine Stari Grad Sarajevo 2002. godine. Od tog dana pa do danas, Dan Općine Stari Grad obilježava se svečano, kroz različite sadržaje, a jedan od njih je i današnja svečana sjednica na kojoj su dodijeljena priznanja i povelje najzaslužnijim pojedincima i kolektivima.

 

Ove godine, dodjeljene su dvije Općinske povelje sa zlatnim štitom, jedna Povelja sa grbom Općine Stari Grad, dva priznanja Zlatni sebilj, te jedno priznanje Policajac godine.

 

Povelju sa grbom Općine Stari Grad za izuzetan doprinos u očuvanju i njegovanju prirodnog i kulturno-historijskog naslijeđa dobila je Gazi Husrev-begova biblioteka u Sarajevu. Općinski načelnik Irfan Čengić uručio je Povelju direktoru Gazi Husrev-begove biblioteke mr. Dženanu Handžiću.

 

Prilikom uručivanja Povelje, istaknuto je da je Gazi Husrev-begova biblioteka u Sarajevu jedna od najstarijih institucija nauke i kulture na području jugoistočne Evrope, i najstarija javna biblioteka u Bosni i Hercegovini. Osnovana je kao dio Gazi Husrev-begova vakufa 1537. godine i već skoro pet stoljeća prikuplja, čuva i pisanom rječju svjedoči naučnim, kulturnim i ukupnim društvenim događajima ovih prostora. Stoga s pravom važi za čuvara kulturno-historijskog naslijeđa i riznicu pamćenja Bosne i Hercegovine. Cjelokupna građa ove Biblioteke je svojevrstan historijski dokument, a trenutačno ima oko 200.00 bibliotečkih jedinica podijeljenih u nekoliko zasebnih fondova. Nakon što je više puta premještana, Biblioteka je od 2014. godine smještena u novu, namjenski građenu zgradu u sklopu Gazi Husrev-begova vakufa u kojoj je njena rukopisna i pisana građa dobila adekvatan smještaj.

 

Općinsku povelju sa zlatnim štitom dobili su Avdo Huseinović i Udruženje boraca „Crni labudovi“, Zlatni sebilj je dobio prof.dr. Ismet Gavrankpetanović i Bošnjački institut – Fondacija Adila Zulfikarpašića, a priznanje Policajac godine dobila je Merima Čeliković.

 

Direktor Gazi Husrev-begove biblioteke mr. Dženan Handžić obratio se prisutnima u ime svih dobitnika priznanja. Između ostalog je rekao:

 

U ime svih nas koji smo danas nagrađeni, želim izraziti najdublju zahvalnost za čast koju ste nam ukazali dodjelom priznanja. Ona simboliziraju našu zajedničku predanost izvrsnosti u svakom polju našeg djelovanja, ali i odgovornost da sa jednakom energijom nastavimo raditi za dobrobit zavičaja.

Kroz historiju, biblioteka je dijelila sudbinu ovog grada i njegovih stanovnika. Pogađale su je poplave, požari, ratovi, uključujući i 1425 dana opsade Sarajeva tokom kojih je, zahvaljući hrabrosti i požrtvovanosti svojih uposlenika, sačuvala sve svoje fondove. Njeno rukopisno blago, 2017. godine upisano na UNESCO listu pokretne baštine čovječanstva neprocjenjive vrijednosti, i dalje brižljivo čuvamo, obrađujemo i činimo dostupnim ljudima od znanja i nauke bez obzira ko su i odakle dolaze.

Ovo je trenutak da se zahvalimo općini Stari Grad što prepoznaje i podržava naš trud, ali i da obećamo kako ćemo nastaviti raditi na očuvanju i obogaćivanju kulturnog identiteta našeg grada, da ćemo i dalje biti predani ideji dobra, da ćemo ostati vjerni svojoj misiji njegovanja i širenja znanja, kulture i univerzalnih ljudskih vrijednosti koje nas čine prepoznatljivim, da i dalje možete računati na nas. Naša je obaveza biti inspiracija, biti primjer predanosti ideji općeg dobra, biti metafora nesalomive ustrajnosti u čuvanju amaneta domovine.

Ovo su priznanja svim divnim ljudima, znanim i neznanim, koji su godinama, decenijama i stoljećima predano čuvali ljude i vrijednosti ovog grada. Neka ona budu trajni podsjetnik da svako od nas, bez obzira na oblast u kojoj djeluje, ima obavezu težiti istom cilju – napretku i blagostanju naše zajednice, da je svako od nas, dok je živ – dužan svome zavičaju.

Hvala vam još jednom na ovom podstreku da nastavimo sa dobrim radom, za prosperitet Starog Grada i za dobrobit cijele naše jedine domovine, Bosne i Hercegovine.