Otvorena za sve one koji žele stjecati znanje
U Velikoj sali Gazi Husrev-begove biblioteke, 13. januara 2017. godine upriličena je centralna svečanost u povodu 480 godina postojanja i kontinuiranog rada ove ustanove. Nakon proučenog ašereta, te odlomka iz monodrame ”Gazi Husrev-beg” autora Džemaludina Latića u izvedbi glumca Narodnog pozorišta u Sarajevu Aldina Omerovića, prisutnima se obratio mr. Osman Lavić, direktor Gazi Husrev-begove biblioteke. On je upućujući selame prisutnima, među kojima su bili: reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini i njegov zamjenik, predsjedavajući doma naroda Parlamentarne skupštine i ministar civilnih poslova u Vijeću ministara Bosne i Hercegvoine, nosioci odgovornih funkcija u organima i ustanovama Federacije Bosne i Hercegovine, Kantona, Grada i općina Sarajeva, te nosioci odgovornih dužnosti u organima i ustanovama Islamske zajednice, rekao: ”Toliko je vremena proteklo od 27. redžeba 943/ odnosno 8. januara 1537. godine kada je sarajevski kadija ovjerio ispravnost i šeriatski utemeljenu odluku Husrev-begovu da iz svog čistog imetka izdvoji 400.000 dirhema, s ciljem izgradnje časne medrese i nabavke vrijednih i probranih knjiga, kojim bi se koristili oni koji hoće da ih čitaju i prepisivanjem umnožavaju oni koji žele stjecati znanje”. Govoreći o želji vakifa koja je bila da ova ustanova bude otvorena za sve one koji žele stjecati znanje, direktor Lavić je nastavio: ”U godini u kojoj zatvaramo 480 godišnjicu postojanja i kontinuiranog rada Biblioteke njenih 32 uposlenika marljivo su, i nadam se uspješno, nastojali odgovoriti očekivanjima kulturne i naučne javnosti:
- U čitaonicama Biblioteke opslužili smo preko 20. 000 korisnika,
- njena vrata, fondove i zbirke otvorili smo brojnim školama, kulturnim i naučnim delegacijama koje su boravile u našem glavnom gradu,
- digitalizirali dva važna fonda i to; Fond arhiva na osmanskom jeziku i Fond fototeke,
- javnosti ponudili značajne izdavačke projekte; prva monografija Biblioteke; novi 37. broj časopisa Anali Gazi Husrev-begove biblioteke; drugi broj novopokrenutog časopisa Biltena Biblioteke, te u završnu fazu doveli pripremu Leksikona bošnjačke uleme i prijevod regesti sidžila iz 1568. godine.